بازی رنگ ها و شکل ها

 ( ويژه ي كودكان صفر تا يك ساله)

1- کودک یک هفته پس از تولدش می تواند طرح ها و نقش ها را تشخیص دهد. رنگ های کاملاً متضاد و طرح های گوناگون به آسانی توجه او را به خود جلب می کنند. یک مقوای سفید ببرید و با استفاده از یک ماژیک سر پهن طرح های مختلفی روی آن بکشید. هم چنین می توانید تصاویر یا نقاشی هایی از مجلات ببرید و روی مقوا بچسبانید. این طرح ها و تصاویر را اطراف تخت کودک بچینید تا به آن ها نگاه کند.طرح ها را در فاصله ای که دست کودک به آن جا نمی رسد، بگذارید.

2- یک چتر را سر و ته و دو راز دسترس کودک در انتهای تخت آویزان کنید. به انتهای میله های چتر، توپ های رنگی، اسباب بازی های کوچک یا زنگوله آویزان کنید. مراقب باشید دست کودک به این اشیا نرسد. در انتهای تخت بایستید و با کودک صحبت کنید. او سرش را به سمتی که صدایتان می آید، خواهد چرخاند. وقتی حواس کودک به شماست، آهسته چتر را تکان دهید تا او تمام رنگ ها و شکل ها را ببیند. پس از اینکه چند بار این کار را انجام دادید، کودک خودش به چتر نگاه خواهد کرد.

3- حس بینایی کودک را باید تقویت کرد. برای این کار یک جوراب رنگی براق پایش کنید. پایش را تکان دهید تا بتواند جوراب را ببیند. وقتی او رنگ جوراب را می بیند، هیجان زده می شود. در ابتدا کودک به طور اتفاقی رنگ ها را می بیند ولی خیلی زود می آموزد که به هر رنگ مدت  طولانی تری توجه کند. جوراب را به پای دیگرش یا یک جفت جوراب به هر دو پایش بپوشانید . یکی از جوراب ها را به یک دستش بپوشانید و ببینید او چگونه دستش را جلوی چشم هایش می گیرد و به آن چه می بیند، توجه می کند.

4- کودکان با دیدن رنگ های روشن و براق در شکل ها و نقش های جالب هیجان زده می شوند. یک تصویر رنگی از یک حیوان پیدا کنید و آن را روی یک مقوا بچسبانید. یک مقوا را سوراخ کنید و یک نخ رنگی از آن رد کنید. نخ را به نرده های تخت گره بزنید، به گونه ای که تصویر رو به روی کودک باشد، ولی دستش به آن نرسد. هر چند روز یک بار تصویر را به جای دیگری از تخت ببندید تا کودک را بیشتر هیجان زده کنید.

5- برای این بازی به سه پاکت شیر کوچک و کاغذ رنگی احتیاج دارید. دو تا از پاکت ها را با یک نوع کاغذ رنگی و سومی را با یک کاغذ رنگی متفاوت بپوشانید. یک زنگوله کوچک یا یک وسیله صدا دار دیگر در پاکت شیر سوم بگذارید. در پاکت ها را با چسب بچسبانید. یکی از پاکت ها را به کودک بدهید و کمکش کنید آن را تکان دهد. وقتی کودک پاکتی را که زنگ در آن است تکان می دهد، به صدا واکنش نشان دهید تا او نیز از شما تقلید کند. کودک با تشخیص پاکت صدادار از دیگر پاکت ها تفاوت رنگ ها را می آموزد.

 تهيه و تنظيم مطلب: زهرا فدايي

مشاور مركز پايش رشد و تحول آفتاب

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 540
کل بازدیدها:308815

به جدید ترین عضو سایت Avin خوش آمد میگوییم.