جورچین ها، پازل ها

( ويژه ي كودكان بالاي دو سال)

کودکان در نیمه اول سال دوم زندگی خود وارد مرحله ی جدیدی از کنجکاوی نسبت به بعضی از اجسام اطرافشان می شوند. کودکان به فعالیت ها و اسباب بازی هایی نیاز دارند که حس کنجکاوی شان را ارضا و تحریک کند و به رشد مهارت های جسمانی و فکری جدید در آن ها کمک کند.

این بازی ها باعث پیشرفت تطابق بین چشم و دست، و هم چنین تقویت عضلات بازوها و دست ها می شوند تا آن که دست ها بتوانند ظریف تر کار کنند و حرکات انگشتان دقیق تر شوند و شباهت ها و تفاوت های بین اجسام مختلف را تشخیص دهند.

1- پازل ها: پازل ها برای آموزش رنگ ها و اندازه ها مناسبند.

2- بلوک ها: از بلوک های اسباب بازی برای مدت های طولانی می توان استفاده کرد.

3- قلاب، دکمه قابلمه ای و زیپ: می توانید از عروسک هایی استفاده کنید که زیپ، دکمه قابلمه ای و دکمه هاي معمولي دارند، کیف های کهنه نيز برای باز و بسته کردن زیپ مناسبند.

4- جورکردن، دسته بندی و رده بندی کردن: به کودک یاد بدهیم تا چیزهای مختلف را برحسب شکل، اندازه یا رنگ دسته بندی کند. پیدا کردن دو جسم یکسان، ساده ترین نوع دسته بندی است. (می توانی یکی مثل این برایم پیدا کنی؟) . کودک را ترغیب کنیم تا چیزهای همانند را در یک جا قرار دهد و بدین ترتیب به درک او از اندازه نسبی اجسام کمک کنیم (کدام یک بزرگ تر است؟ این یکی بزرگتر از آن یکی است؟) از وسایل دیگری که می توان برای جور کردن، دسته بندی و رده بندی به کار می آیند، عبارتند از: ماکارونی، کارد و چنگال پلاستیکی، بلوک، حیوانات اسباب بازی کوچک، مداد رنگی و مداد شمعی، دکمه، سنگ و صدف.

5- حلقه ها و توپ ها: حلقه ها یا توپ های پلاستیکی یا چوبی که روی یک میله دوکی شکل مرکزی انباشته می شوند و اغلب شکل حیوانات یا افراد را دارند، اسباب بازی مناسبی هستند.

تهيه و تنظيم مطلب: زهرا فدايي

مشاور مركز پايش رشد و تحول آفتاب

 

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 540
کل بازدیدها:308807

به جدید ترین عضو سایت Avin خوش آمد میگوییم.