معرفی فعالیت های مرکز پایش رشد و تحول آفتاب

آدمي همواره به دنبال موفقيت و داشتن جايگاهي ممتاز در جامعه است و براي دست يافتن به اين هدف مهم، به صورت مداوم به برنامه ريزي و ايجاد تغييرات سودمند مي پردازد. اگر شما هم دغدغة بهتر بودن و پيشرفت داشته باشيد احتمالاً به اين واقعيت مهم انديشيده ايد كه موفقيت حاصل عوامل و ويژگي هاي متعددي است كه شكل گيري بسياري از آنها به دوران كودكي و تلاشهاي والدين براي به وجود آمدن اين ويژگي باز مي گردد.

  اگر والدين به همان اندازه كه نسبت به سلامت جسمي فرزندان خود توجه دارند به پرورش مهارت هايي همچون اعتماد به نفس، پشتكار، مسئوليت پذيري، خلاقيت و ارتباط هاي سالم توجه داشته باشند، مي توان اميدوار بود كه كودكان امروز، بزرگسالان متعادل و پيشروي فردا خواهند بود.

   مجموعه فعاليتها و خدمات مركز پايش رشد و تحول آفتاب

 پدران و مادران در انتظار فرزند

  مركز آفتاب، كارگاه هاي متنوعي براي مادران باردار و همسران ايشان به صورت آزاد و رايگان برگزار كرده و ضمن ارائة مشاوره هاي تخصصي توسط پزشك زنان و زايمان و كارشناس شيردهي، روانشناس مركز با حضور در جمع والدين، به برشمردن اهميت تأثيرهاي نهفته در خلق و رفتاره مادر باردار و همسر ايشان بر رفتارهاي فرزند پس از تولد پرداخته و حساسيت مطلوب نسبت به اهميت رواني- تربيتي دورة نوزادي را در ايشان ايجاد مي نمايد.

 تولد، آغاز پايش

تولد يك نوزاد، عينيت يافتن تمام آرزوهايي است كه پدر و مادر از مدت ها پيش به آن انديشيده اند، حادثه اي منحصر به فرد در خلقت كه دنياي ناشناخته اي را در آغوش والدين مي گذارد. اما چگونه بايد اين دنياي ناشناخته را كشف و آن را به شكوفايي رساند؟

نتايج پژوهشها حاكي از آن است كه نوزاد بسيار بيشتر از تصور ما داراي آگاهي و هشياري است و اين دوره در تربيت فرزند، دوره اي حساس تلقي مي شود كه بايد آن را جدي گرفت.

فعاليت مشاوران مركز آفتاب با حضور بر بالين مادر و نوزاد در ساعات نخست پس از تولد آغاز مي شود، آنها تلاش مي كنند با استفاده از اين ساعات طلايي و ضمن بنا نهادن رابطه اي عميق ميان ميهمان تازه و والدين، به انتقال تجارب و مهارتهاي ضروري مرتبط با ماه هاي نخست تولد نوزاد بپردازند.به عنوان نمونه از جمله مراكز بيمارستاني كه از سال 83 با وقوف بر ضرورت انجام مشاوره هاي هنگام تولد با مركز آفتاب همكاري تنگاتنگ دارد مي توان به بيمارستان آتيه اشاره كرد.

   پايش در يك ماهگي

با گذشت يك ماه از حضور ميهمان تازه در خانواده و سپري شدن روزهاي ابتدايي انطباق با شرايط و دنياي جديد، توانايي هاي كودك افزوده شده و ارتباط وي با محيط پيرامون بيشتر و بيشتر مي شود.

اين زمان فرصت مجددي است براي يادآوري اهميت تأثير رواني- تربيتي و مشاوران ما پس از گذشت يك ماه از زايمان مادر با برقراري تماس تلفني با ايشان به طرح سوالات ويژه و تكميل فرمهاي پيگيري وضعيت مادر و نوزاد پرداخته و به ارائة راهكارهاي لازم جهت رفع مشكلات احتمالي ايشان در ارتباط با فرزندشان مي پردازند.

با شماييم ، از آغاز تولد تا آغازي ديگر، تا تولد  7 ساله اي شاد و توانمند

شايد شما هم از آن دسته پدران و مادراني باشيد كه نقل مي كنند هر روزِ كودكانمان تا شروع دوران مدرسه، سرشار بود از اتفاقات و شيرين ها و شيطنتهاي خاص و متفاوت.

بد نيست كمي خاطراتمان را مرور كنيم، كودكمان يك و نيم ساله است، يك نفس و بي مهابا، با كنجكاوي و چشماني تيز و پاهايي كوچك و قدمهايي ناماهر، طول و عرض خانه را روزي صدبار طي مي كند و مي دود و هيچ چيز از دستكاريهاي وي در امان نيست...!

حالا او ديگر دو و نيم ساله شده است، گاهي واقعاً هيچ راهي به ذهنمان نمي رسد، تسليم و خلع سلاح ميشويم و به استقلال طلبي ها و لجبازي هاي او تن مي دهيم...!

دستان كوچكش نقاشي هاي رنگارنگي را نقش ميزند، نقشهايي عجيب، و توضيحات او دربارة معنا و مفهوم آنها عجيبتر، زيرا او ديگر سه ساله شده است...!

يادمان مي آيد در طول اين سالها خاطرات تلخ هم كم نداشته ايم، خاطره از ماه هايي كه هم سن و سالي هاي پسركمان شيرين زباني مي كردند، اما او مدام جيغ مي كشيد و تنها چند كلمه را به زبان مي آورد...

از اضطراب دخترمان و ناخن جويدنها و پرخاشگري هايش...

از مادربزرگ و پدربزرگ مهربان، كه مهر زيادشان فرزندمان را لوس كرده بود و ديگر حرف ما را  دو گوش كوچكشان گويي به اين راحتي ها نمي شنيد...

از ناتواني در انجام كارهاي شخصي و پذيرفتن مسئوليت هاي ساده و دشواري كه به او محول ميشد...

  پايش به معناي ديدن و پاييدن همة اينهاست، همة اينهايي كه بدون شك والدين در طول سالهاي نخست رشد فرزندشان تعداد زيادي از آنها را تجربه كرده و خواهند كرد.

   پايش در كنار شماست تا خاطرات شيرينمان بيشتر شده، تجارب تلخمان كاهش يابد، مشكلات و دغدغه هاي تربيتي مان رفع شود و فرزندي متعادل، شاد و توانمند پرورش يابد.

  براي ورود به اين طرح محدوديت سني وجود نداشته و والدين محترم مي توانند پيش از یک سالگيِ فرزندشان، هر سه ماه يكبار و پس از يك سالگي او هر شش ماه یک بار به مركز مراجعه نمايند.

    خدمات ويژه مركز آفتاب براي خانواده ها و فرزندان عضو طرح پايش

 بررسي منظم و زمان­بندي شدة رشد مهارتهاي مختلف كودكان از جمله بررسي توانايي هاي ذهني، مهارتهاي گفتاري و ارتباطهاي اجتماعي كودك

ارائة مشاوره هاي تخصصي به منظور رفع مشكلات ويژة دوران كودكي ( پرخاشگري، مشكلات خواب، وابستگي، نافرماني، آموزش دستشويي، اضطراب جدايي، مشكلات خواب، ناخن جويدن و..) توسط متخصصان روانشناسي

انجام آزمونهاي معتبر بين­المللي براي ارزيابي هوش و خلاقيت كودكان

كمك به والدين در انتخاب مهد كودك مناسب و آماده­سازي كودك جهت ورود به مهد و سازگاري با آن

همكاري مشترك با مهد كودكها و ارائة خدمات مشاوره اي به والدين و مربيان

معرفي و ارائة كتب، بازيها و اسباب بازي­هاي متناسب براي سنين مختلف

ارائة مشاوره هاي تخصصي در زمينة مسائل همسران

  ارائة مشاوره در زمينة مشكلات ويژة بزرگسالان از جمله اضطراب، افسردگي، مشاورة پيش از ازدواج و...

  كارگاه هاي ويژه والدين

  مركز آفتاب ضمن برگزاري كارگاه هاي ويژة والدين، به آشنا كردن آنان با مسائل و مشكلات موجود در زمينة تربيت فرزندان پرداخته و روشهاي كاربردي و مناسبي براي دستيابي به اهداف مختلف از جمله كاهش استرسهاي ناشي از مشكلات فرزندپروري، تكنيكهاي برخورد با مسائل كودكان در سنين مختلف، افزايش مهارتهاي خلاقانه در كودك و مواردي اين چنين مي پردازند.

  جشن فرزندان پايش

مركز آفتاب با برگزاري جشنهاي ويژة فرزندان پايش، ضمن ارج نهادن به اعتماد و حضور پيگيرانة خانواده ها در طول سالهاي پايش فرزندانشان، فرصت مناسبي به منظور تعامل بيشتر و صميمانه تر ايشان با يكديگر و مشاورين مركز فراهم مي نمايد.

مركز پايش رشد و تحول آفتاب با تكيه بر تجارب چندين سالة خود، علاوه بر همراهي تخصصي خانواده ها در زمينة مسائل تربيتي فرزندان، آمادة ارائة خدمات به بيمارستانها، مهدكودكها و ساير مراكز فعال در زمينة كودك مي باشد.سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 540
کل بازدیدها:308820

به جدید ترین عضو سایت Avin خوش آمد میگوییم.