طرح پایش

شاید شما هم از آن دسته پدران و مادرانی باشید که نقل می کنند هر روزِ کودکانمان تا شروع دوران مدرسه، سرشار بود از اتفاقات و شیرین ها و شیطنتهای خاص و متفاوت.
بد نیست کمی خاطراتمان را مرور کنیم، کودکمان یک و نیم ساله است، یک نفس و بی مهابا، با کنجکاوی و چشمانی تیز و پاهایی کوچک و قدمهایی ناماهر، طول و عرض خانه را روزی صدبار طی می کند و می دود و هیچ چیز از دستکاریهای وی در امان نیست…!
حالا او دیگر دو و نیم ساله شده است، گاهی واقعاً هیچ راهی به ذهنمان نمی رسد، تسلیم و خلع سلاح میشویم و به استقلال طلبی ها و لجبازی های او تن می دهیم…!
دستان کوچکش نقاشی های رنگارنگی را نقش میزند، نقشهایی عجیب، و توضیحات او درباره معنا و مفهوم آنها عجیبتر، زیرا او دیگر سه ساله شده است…!

یادمان می آید در طول این سالها خاطرات تلخ هم کم نداشته ایم، خاطره از ماه هایی که هم سن و سالی های پسرکمان شیرین زبانی می کردند، اما او مدام جیغ می کشید و تنها چند کلمه را به زبان می آورد…از اضطراب دخترمان و ناخن جویدنها و پرخاشگری هایش…

از مادربزرگ و پدربزرگ مهربان، که مهر زیادشان فرزندمان را لوس کرده بود و دیگر حرف ما را دو گوش کوچکشان گویی به این راحتی ها نمی شنید…
از ناتوانی در انجام کارهای شخصی و پذیرفتن مسئولیت های ساده و دشواری که به او محول میشد…
پایش به معنای دیدن و پاییدن همه اینهاست، همه اینهایی که بدون شک والدین در طول سالهای نخست رشد فرزندشان تعداد زیادی از آنها را تجربه کرده و خواهند کرد.
پایش در کنار شماست تا خاطرات شیرینمان بیشتر شده، تجارب تلخمان کاهش یابد، مشکلات و دغدغه های تربیتی مان رفع شود و فرزندی متعادل، شاد و توانمند پرورش یابد.
برای ورود به این طرح محدودیت سنی وجود نداشته و والدین محترم می توانند پیش از یک سالگیِ فرزندشان، هر سه ماه یکبار و پس از یک سالگی او هر شش ماه یک بار به مرکز مراجعه نمایند.

خدمات ویژه مرکز برای خانواده ها و فرزندان عضو طرح پایش

  • بررسی منظم و زمان­بندی شده رشد مهارتهای مختلف کودکان از جمله بررسی توانایی های ذهنی، مهارتهای گفتاری و ارتباطهای اجتماعی کودک
  • ارائه مشاوره های تخصصی به منظور رفع مشکلات ویژه دوران کودکی ( پرخاشگری، مشکلات خواب، وابستگی، نافرمانی، آموزش دستشویی، اضطراب جدایی، مشکلات خواب، ناخن جویدن و..) توسط متخصصان روانشناسی
  • انجام آزمونهای معتبر بین­ المللی برای ارزیابی هوش و خلاقیت کودکان
  • کمک به والدین در انتخاب مهد کودک مناسب و آماده­ سازی کودک جهت ورود به مهد و سازگاری با آن
  • همکاری مشترک با مهد کودکها و ارائه خدمات مشاوره ای به والدین و مربیان
  • معرفی و ارائه کتب، بازیها و اسباب بازی­های متناسب برای سنین مختلف
  • ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه مسائل همسران
  • ارائه مشاوره در زمینه مشکلات ویژه بزرگسالان از جمله اضطراب، افسردگی، مشاوره پیش از ازدواج و…